Ułatwienia dostępu
Nowy Bauhaus dla szkoły - konkurs na zagospodarowanie przestrzeni szkoły
Na Wydział Architektury Politechniki Śląskiej odbyła się wystawa prac naszych uczniów przygotowanych w ramach konkursu Archiwizje - „Nowy Bauhaus dla szkoły”.
Prace, wykonane podczas zajęć koła Nowy Europejski Bauhaus, realizowanego w ramach projektu "Inżynierowie Zielonych Transformacji" dotyczyły zagospodarowania zewnętrznej przestrzeni szkoły zgodnie z ideą Nowego Europejskiego Bauhausu. Zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji podwórka szkolnego oraz elementów małej architektury zgodnych z ideą Nowego Europejskiego Bauhausu, łączącą estetykę, funkcjonalność i troskę o środowisko.
Podczas wystawy studenci i pracownicy Wydziału Architektury mogli oddać głosy na wybrane projekty. Po zakończeniu ekspozycji prace zostały również zaprezentowane w naszej szkole.
 
Zachęcamy do odwiedzenia strony naszego projektu, gdzie na bieżąco publikujemy wiadomości dotyczące realizowanych działań: https://izt.alogliwice.polsl.pl/
dla Priorytetu: FESL.06.00-Fundusze Europejskie dla edukacji
dla Działania: FESL.06.02-Kształcenie ogólne
Numer umowy o dofinansowanie: UDA-FESL.06.02-IZ.01-0AG9/24-00
Od Astry Classic do Opla Movano
W tym tygodniu uczniowie klas politechnicznych uczestniczyli w wizycie w fabryce Stellantis w Gliwicach, w ramach realizowanego w ALO projektu "Inżynierowie Zielonej Transformacji".
 
Podczas wizyty uczniowie mogli zobaczyć, jak wygląda funkcjonowanie jednego z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w regionie i poznać proces powstawania nowoczesnych pojazdów.
 
Uczniowie odwiedzili Wydział Karoserii, gdzie obserwowali m.in. pracę zautomatyzowanych stanowisk oraz robotów przemysłowych wykonujących z ogromną precyzją procesy łączenia i montażu elementów karoserii.
Kolejnym etapem był Wydział Montażu Głównego, gdzie uczniowie mogli prześledzić ostatni i jeden z najważniejszych etapów produkcji pojazdów. To właśnie tutaj poszczególne elementy i podzespoły są łączone w gotowy samochód.
 
Ważnym elementem wizyty było również poznanie działań fabryki związanych z zieloną transformacją i odpowiedzialnym podejściem do rozwoju przemysłu. Uczniowie dowiedzieli się o kierunkach rozwoju elektromobilności oraz inwestycjach ograniczających wpływ produkcji na środowisko. Przykładem takich działań jest zlokalizowana przy zakładzie farma fotowoltaiczna, wspierająca wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w działalności fabryki.
Mamy nadzieję, że dla wielu uczniów było to nie tylko interesujące wyjście, ale też inspiracja do dalszego rozwijania swoich zainteresowań i odkrywania kierunków studiów związanych z nowoczesnymi technologiami i przemysłem motoryzacyjnym mającym swoją ugruntowaną pozycję w naszym mieście.
 
Zachęcamy do odwiedzenia strony naszego projektu, gdzie na bieżąco publikujemy wiadomości dotyczące realizowanych działań: https://izt.alogliwice.polsl.pl/
dla Priorytetu: FESL.06.00-Fundusze Europejskie dla edukacji
dla Działania: FESL.06.02-Kształcenie ogólne
Numer umowy o dofinansowanie: UDA-FESL.06.02-IZ.01-0AG9/24-00
 
logotyp
 
Zajęcia w Instytucie Fizyki
Uczniowie klasy 2B odwiedzili wczoraj Instytut Fizyki, gdzie uczestniczyli w wykładzie oraz warsztatach. Podczas wykładu dowiedzieli się o izotopie węgla oraz o tym, że na podstawie jego obecności można oszacować wiek różnych przedmiotów. Następnie podczas warsztatów zobaczyli krok po kroku, jak wygląda proces datowania metodą radiowęglową.
Warsztaty odbyły się w ramach akcji „Fizyka i ekologia”. Zajęcia prowadziły pani prof. Danuta Michczyńska oraz dr Fatima Pawełczyk.
 
Akcja „Fizyka i ekologia” pokazuje, w jaki sposób osiągnięcia fizyki pomagają badać i chronić środowisko naturalne. Uczestnicy mogą poznać praktyczne zastosowania nauki w rozwiązywaniu problemów związanych z ekologią i zmianami zachodzącymi na Ziemi.
 
Obóz matematyczny w Austrii - Erasmus+
Nasza 9-osobowa reprezentacja uczennic i uczniów z klas 1a, 1b i 2b wraz z Panią mgr Małgorzatą Piotrowską i Panem dr Jackiem Urygą przebywają w Austrii na mobilności zagranicznej finansowanej przez program Erasmus+ w naszej szkole partnerskiej Bundesrealgymnasium Kepler.
Ten wyjazd ma charakter matematyczno-astronomiczny. Nasza grupa brała udział w zajęciach matematyki, fizyki, astronomii, języka angielskiego i niemieckiego w szkole w Grazu. Po godzinach natomiast mieli możliwość zwiedzić to piękne austriackie miasto , położone pośród Alp, odwiedzić lokalne Centrum Nauki oraz przeprowadzić obserwacje nocnego nieba.
Nasi uczniowie mieli również możliwość uczestniczyć w 2 konkursach matematycznych, rozgrywanych w tym czasie w szkole partnerskiej. Jak donosi Olga z 1b: "Wzięliśmy udział w drużynowym międzynarodowym konkursie matematycznym, który odbył się na Uniwersytecie w Grazu. Udało nam się rozwiązać wszystkie zadania. Był to dla nas czas pełen nowych doświadczeń i niezapomnianych chwil." Dzisiaj, przed naszą ekipą drugi konkurs indywidualny rozgrywany w małej miejscowości Judenburg, niedaleko Grazu. Trzymamy kciuki za wyniki!
Tradycyjnie nasi uczniowie prowadzą blog ze swojego wyjazdu, na którym można przeczytać o ich wrażeniach i zobaczyć więcej zdjęć z wyjazdu.
 
strona Akredytacji Erasmus+ ALO: https://akredytacja.alogliwice.polsl.pl/
 
 
obóz mat.06.2026
Women in Tech – dziewczyny z ALO na konferencji w Warszawie
Projekt „ Inżynierowie Zielonej transformacji”, realizowany w ALO, finansuje również wydarzenia związane z doradztwem zawodowym.
W minionym tygodniu, 11 i 12 czerwca, dziesiątka dziewcząt z ALO udała się do Warszawy, aby wziąć udział w dorocznej konferencji organizowanej przez fundację Perspektywy, zatytułowaną: Women in Tech Summit, poświęconej aktywności zawodowej kobiet w dziedzinach technicznych i naukach ścisłych. Motto tegorocznej konferencji brzmiało: „Unleash New Energy!” – „Uwolnij nową energię!” i było ono interpretowane na wiele inspirujących sposobów na sześciu tematycznych scenach.
Ala, Julia, Emilia z klasy 3a uznały, że jednym z najciekawszych paneli był: „Shaping the Quantum Future: Geopolitics, Education and Transformation”. Debaty i wystąpienia na tej scenie dotyczyły wpływu technologii kwantowych na przyszłość świata. Dużo uwagi poświęcono edukacji i przygotowaniu młodych ludzi do zawodów związanych z nowymi technologiami.
Ala i Julia z 3a i 3b uczestniczyły w wielu ciekawych wykładach w strefie nauki związanych np. z technologią sztucznej inteligencji. Podczas konferencji miały szansę posłuchać również znanego fizyka prof. Andrzeja Dragana, który wprowadził publiczność w podstawy kwantowej kryptografii. Wysłuchały również ciekawego wykładu na temat profilaktyki zdrowotnej. Jednakże zdaniem dziewcząt, najbardziej intrygującym wydarzeniem był koncert w strefie Planetarium.
Odrębną strefę na terenie konferencji zajmowały uczelnie z całej Polski, wśród nich również Politechnika Śląska. Drugą uzpełniającą strefą była Scena Kariery. Basia, Olga i Maja z 2a wzięły udział w wykładzie na temat sytuacji kobiet na rynku pracy. Prowadziła go dyrektorka ds. kadr pracująca dla NASA. Mówiła o problemach kobiet odnajdujących się w nowym miejscu pracy.
Podsumowując, “Women in Tech Summit” to wydarzenie pełne inspiracji, uwalniające kobiecą energię do działania w dziedzinach nauk ścisłych, przemyśle, w świecie nowych technologii i do planowania swojej kariery zawodowej.
 
 
dla Priorytetu: FESL.06.00-Fundusze Europejskie dla edukacji
dla Działania: FESL.06.02-Kształcenie ogólne
Numer umowy o dofinansowanie: UDA-FESL.06.02-IZ.01-0AG9/24-00
 
 
logotyp