Ułatwienia dostępu
Finał "Projektu Politechnika"
26 marca w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechnika Śląska odbył się szósty finał „Projektu Politechnika”. „Projekt Politechnika” to autorski program Uczelni, który przybliża i włącza uczniów szkół średnich z całego Śląska w profesjonalne badania naukowe metodą Project Based Learning (PBL). Młodzi naukowcy mogą prowadzić swoje badania w laboratoriach i pracowniach Politechniki Śląskiej, otrzymując również pomoc pracowników Uczelni. Młodzież realizuje projekty z bardzo szerokiego spektrum tematycznego. W tej edycji zaprezentowały się 54 zespoły, jak zwykle z liczną reprezentacją z naszej szkoły. Spośród sześciu nagrodzonych projektów znalazła się praca Oliwii Mouckiej i Zuzanny Kozielskiej (z klasy 2b) oraz Barbary Chrapek (z klasy 4b): „Naturalne pestycydy w obronie roślin”. Opiekunem głównym projektu była dr hab. inż. Hanna Barchańska, prof. PŚ, a opiekunem naukowym pomocniczym dr inż. Magdalena Danek.
Serdecznie gratulujemy młodym naukowczyniom! Koniecznie jednak należy dodać, że wszystkie zaprezentowane prace badawcze uczniów ALO zrealizowane były na niezwykle wysokim poziomie. Kreatywne i poparte fachową wiedzą naukową, z pewnością mogą stać się zalążkiem do kolejnych badań, być może realizowanych przez uczestników PBLi w kolejnych edycjach lub już podczas studiów na Politechnice Śląskiej.
 
fot. Politechnika Śląska
Spotkania z Rodzicami i indywidualne konsultacje - 24.03.2026 r.

Spotkania z Rodzicami 24.03.2026

Harmonogram ZEBRANIA

Klasy 1a,1b, 2a, 3a,3b,4a : godz. 17.00 – 17. 30 Spotkanie w klasach

sale:

1A 202  dr Aleksandra Chrupała    

1B 113  mgr Roman Kluger 

2A 206a  mgr Beata Kopiec-Krupa

3A 210  mgr Marianna Hann-Lesiuk  

3B 202a  mgr Alicja Długosz 

4a 112  mgr Magdalena Janczewska 

4b 107 dr inż. Magdalena Danek

 

KONSULTACJE INDYWIDUALNE

17.30 – 19.00 - Konsultacje indywidualne zgodnie z zapisami w przesłanej ankiecie. Informacje na ten temat zostaną zamieszczone na stronie szkoły i FB we wtorek 24 marca rano.

LINK do ankiety:

https://forms.gle/14YywdNG2RZYJ9do8

UWAGA!

Klasa 2b

Ze względu na wyjazd służbowy wychowawcy Pana mgr Szymona Fijałkowskiego, zebranie klasy 2b odbędzie się terminie 31 marca 2026 (wtorek) godz. 17.00

PALERMO 😍
Dwunastoosobowa reprezentacja naszej szkoły przebywa obecnie w Palermo we Włoszech 🙂 na wyjeżdzie zorganizowanym w ramach akredytacji progrmu Erasmus+
Nasi uczniowie mają możliwość odwiedzienia wspaniałych miejsc i poznania włoskiej tradycji i kultury 🍕🛵🖼️
Wszystkie swoje aktywności relacjonują na bieżąco na blogu: https://aloakredytacja2025.blogspot.com/
Zapraszamy do czytania i komentowania!
Projekt PBL pt. ”Efekt płatka róży” – badanie hydrofobowości inspirowanej naturą”

W ramach projektu uczniowie: Lena Stachowska, Marta Żmuda (klasa 2b) oraz Tymon Wojtkiewicz (klasa 4b) badali, w jaki sposób różne powierzchnie oddziałują z wodą, mierząc kąt zwilżania kropli. Celem było sprawdzenie, w jaki sposób struktura materiału wpływa na zachowanie cieczy.

Przeprowadzono pomiary dla wybranych materiałów, takich jak folie metaliczne, polimery, materiały celulozowe oraz wybrane powierzchnie biologiczne.

Wykonanie projektu polegało na naniesieniu kropli wody na powierzchnię oraz na analizie obrazu w aplikacji ImageMeter, która pozwala wyznaczyć kąt między powierzchnią a kroplą. Dodatkowo badano, jak kąt zmienia się w czasie.

W ramach projektu udało się:

  • porównać materiały naturalne i syntetyczne pod względem hydrofilowości i hydrofobowości;
  • sprawdzić wpływ chropowatości i strony powierzchni na zwilżalność.

Ponadto otrzymane dane pozwoliły sklasyfikować badane materiały i zrozumieć dynamikę kontaktu cieczy z ciałem stałym.

Dziękujemy Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej za kolejną możliwość realizacji tak ciekawego projektu naukowego, a szczególne podziękowania składamy na ręce niezastąpionego Pana Doktora Dawida Lisickiego z Katedra Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii.

Zostań Zajączkiem Wielkanocnym!
Wielkanoc to czas nadziei, odradzającego się życia i dobra, które możemy podarować innym.
W tym szczególnym czasie chcemy pamiętać o pacjentach przebywających na oddziałach onkologicznych. Dla wielu z nich święta oznaczają dni spędzone w szpitalnej sali z dala od domu i bliskich.
Dlatego chcemy wnieść tam odrobinę ciepła, życzliwości i świątecznej radości.
💜🩷 Zostań Zajączkiem Wielkanocnym i pomóż nam przygotować drobne upominki dla pacjentów onkologicznych.
Każdy gest ma znaczenie. Każdy podarunek może stać się małym znakiem pamięci, wsparcia i nadziei.
Jak możesz pomóc?
🎁 Podaruj drobny upominek – coś, co wywoła uśmiech i umili czas w szpitalu.
📩 Podziel się dobrym słowem – napisz kartkę lub krótką wiadomość z życzeniami.
💛 Przekaż darowiznę – dzięki niej będziemy mogli przygotować paczki wielkanocne dla pacjentów.
Co zbieramy do wielkanocnych paczek?
  • rękodzieło i drobne ozdoby wielkanocne
  •  kosmetyki damskie i męskie (maszynki do golenia),
  •  kremy i żele do pielęgnacji skóry oraz
  •  środki pielęgnacyjne (do skóry suchej i wrażliwej)
  •  skarpetki, chusty, kosmetyczki
  •  książki, krzyżówki, notesy, długopisy
  •  drobną biżuterię (bransoletki, wisiorki)
  •  herbaty (zielone, owocowe, rooibos)
  •  słodkie wielkanocne przysmaki
  •  świąteczne słodkości
Rzeczy nowe, nieużywane.
Książki wydane po 2010 roku.
Zbiórka prowadzona będzie w sekretariacie szkoły do 23 marca i organizowana jest przez Fundację OnkoSiła we współpracy z zespołem projektowym "Idzie rak, nieborak - zatrzymaj strach, nie badanie".