Ułatwienia dostępu
Autoprezentacja na co dzień w ALO
25 maja 2026 r. w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach odbyła się prelekcja „Autoprezentacja na co dzień”, zorganizowana przez ZIN – Zjednoczenie Inicjatyw Naukowych.
Spotkanie poprowadzili członkowie Studenckiego Koła Naukowego Koło Zarządzania Projektami SOLVER, którzy pokazali uczniom, jak świadomie budować swój wizerunek, mówić pewniej i skuteczniej komunikować swoje myśli 🤝
Uczniowie dowiedzieli się, że autoprezentacja przydaje się nie tylko podczas wystąpień, ale też na co dzień — w rozmowach, pracy zespołowej, projektach czy przyszłym życiu studenckim i zawodowym.
Dziękujemy organizatorom ZIN oraz studentom SKN SOLVER za wartościowe i praktyczne spotkanie ze społecznością ALO!
Kosmiczny sukces naszych uczniów!
Oliwia Moucka i Jakub Cebula z klasy 2B zostali laureatami prestiżowego konkursu Team Poland 2026 – Al Worden Endeavour Scholarship. W lipcu wylecą do Stanów Zjednoczonych, by wziąć udział w Space Camp w legendarnym U.S. Space & Rocket Center w Huntsville. Uczniowie przygotowywali się do tego wyzwania pod opieką merytoryczną dr Małgorzaty Szymaszek, nauczycielki fizyki w naszym liceum.
To osiągnięcie wyjątkowej wagi – ścisła reprezentacja Polski będzie liczyć zaledwie cztery osoby.
Warto dodać, że do finału dostała się aż 4 (!) uczniów naszego liceum, w tym Wojciech Lacheta z klasy 1B oraz Aleksander Masztalski z 2B!
Droga do finału wymagała nieszablonowego myślenia. Najpierw licealiści musieli przygotować materiały filmowe łączące ich naukowe pasje z motywami eksploracji kosmosu. Skupili się w nich m.in. na problematyce terraformacji Marsa oraz inżynieryjnych aspektach optymalizacji misji kosmicznych. Następnie, w decydującym starciu, z sukcesem stawili czoła praktycznym wyzwaniom analitycznym w kilkuosobowych zespołach.
Jesteśmy dumni z Oliwii i Jakuba i gratulujemy! 🚀
Konkurs organizuje POLSA Polska Agencja Kosmiczna Polish Space Agency. Wydarzenie odbyło się w Planetarium Śląskie w Chorzowie. Partnerami konkursu jest Nauka. To lubię. Program jest możliwy dzięki sponsorowi The Endeavour Scholarship.
Więcej o naszych uczniach można przeczytać na stronie Politechnika Śląska https://www.polsl.pl/.../wielki-sukces-uczniow.../
 
Nasi chemicy w akcji!
W zeszłym tygodniu nasi szkolni chemicy mieli okazję wziąć udział w dwóch wyjątkowych wydarzeniach:
1) w konkursie o przesympatycznej nazwie "Randka z Chemią" organizowanym przez Pałac Młodzieży w Katowicach;
2) w V Uczniowskiej Konferencji Młodych Chemików organizowanej przez Wydział Chemii UJ w Krakowie.
Udział w konkursie był świetną okazją do tego, aby uczniowie klas 1 (Daria Frankiewicz, Kinga Indeka, Marcel Sichma, Maria Kusz, Olga Pokojska, Małgorzata Staroń, Grzegorz Balcerak, Błażej Korzekwa, Tytus Kostowski, Piotr Lodwich, Sebastian Pośpiech) zmierzyli się z wymagającymi zadaniami i sprawdzili swoją wiedzę. Nieważne jak im poszło, bo jesteśmy przekonani, że dali z siebie wszystko! Teraz oczywiście trzymamy kciuki za wyniki.
Jeżeli zaś chodzi o konferencję, to była to świetna okazja, aby uczniowie klasy 3b (Hanna Grela, Lena Klementowicz, Lena Kowal, Mirosław Kowal, Michał Plok, Piotr Szaruga) poszerzyli swoje horyzonty, wymienili doświadczenia, a także zainspirowali się. Gratulujemy uczestnikom tego, z jakim zaangażowaniem opowiadali przed Komisją konkursową na temat chemii w kryminalistyce oraz chemii banknotów
Półfinał Explory - prosimy o głosy na projekt Błażeja!
Od dzisiaj Pan Błażej Korzekwa z klasy 1b walczy o finał w konkursie Explory. Bardzo prosimy o trzymanie kciuków za niego, ponieważ ma fantastyczny pomysł na rozwiązanie technologiczne, które może pomóc osobom uzależnionym od papierosów. Więcej o projekcie można dowiedzieć się tutaj:
Jeżeli podoba się Wam jego pomysł, prosimy o oddanie głosu (głosowanie potrwa do 28 maja, do godz. 15:00), a link można przekazać dalej. Projekt z największą liczbą głosów dołączy do grona finalistów wybranych przez Jury. Z góry dziękujemy za okazane wsparcie!
Rejonowe Zawody w Siatkówce Plażowej

Trzecie miejsce w Rejonowych Zawodach w Siatkówce Plażowej w ramach Licealiady SZS zdobyła drużyna naszej szkoły w składzie: Lena, Wiktoria i Kamila. Zawody odbyły się dzisiaj na obiektach Ośrodka Wypoczynkowego w Czechowicach. Wczoraj startowali również nasi chłopcy; Igor i Mateusz. Dzielnie walczyli, na sukces jednak musimy jeszcze poczekać .. 🙂