Wtorek minął pod znakiem genetyki i wykładów na ten temat prowadzonych przez naukowców z Rady Upowszechniania Nauki PAN.
Wydarzenie rozpoczęło się wykładem prof. Pawła Golika – genetyka, profesora Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN – "Obcy w naszych komórkach? Skąd wziął się DNA w mitochondriach?". Uczestnicy mogli więc przypomnieć sobie pojęcia z zakresu biologii i poszerzyć wiedzę na temat materiału genetycznego oraz pochodzenia mitochondriów, a także poznać historię odkryć związanych z DNA, które dokonały się w nauce na przestrzeni lat.
W tematyce zagadnień genetycznych pozostaliśmy także podczas drugiego wykładu. Prof. Ewa Bartnik, genetyczka, badaczka z Uniwersytetu Warszawskiego, wyjaśniła, jak przebiegają terapie genowe oraz jakie choroby genetyczne można w ten sposób wyleczyć.
O zróżnicowaniu i biologicznych podstawach orientacji seksualnej opowiedział prof. Wojciech Dragan – psycholog, naukowiec Uniwersytetu Jagiellońskiego, autora profilu facebookowego MiniBLOG o genach, zachowaniu i tym, co pomiędzy – wskazując m.in. takie aspekty biologiczne determinujące orientację, jak geny, mózg, markery budowy ciała.
Lek. Paulina Łopatniuk – patomorfolożka, autorka profilu facebookowego "Patolodzy na klatce" – wprowadziła uczestników w świat medycyny, prezentując wykład "Nowotwór? No przecież się nie zarazisz!" i wyjaśniając, w jaki sposób mogą rozwijać się nowotwory nie tylko u ludzi, lecz także u zwierząt.
Wydarzenie zakończyła debata oksfordzka prowadzona przez prof. Marcina Grynberga – bioinformatyka, naukowca Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Licealiści dyskutowali nad tym, czy sztuczna inteligencja zastąpi w przyszłości naukowców.
Organizatorem wykładów popularnonaukowych "Biegnij po wiedzę z RUN PAN vol. 2" byli Polska Akademia Nauk, Rada Upowszechniania Nauki PAN, Politechnika Śląska, Centrum Popularyzacja Nauki.